Kush jemi ne ? Cili eshte qellimi jone ? Si do ta arrijme ate ?

Miresevini ne faqen tuaj, pasi keshtu duam ta konsiderojme kete faqe si dicka te perbashket ku te gjithe se bashku do te hedhim idete tona per nje te ardhme me te mire ,e cila do te jete pikerisht e ardhmja jone.

Do te doja shum te mos i nenvleresoni mendimet apo fuqine e fjales suaj pasi ne kete faqe nuk do te jete vetem nje fjale do te jete nje fjale e degjuar , e diskutuar , dhe e vene ne veprim!

Per ta kuptuar me mire qellimin e ketij grupi do doja fillimisht te prezantosha tek ju . Une jam nje studente e vitit te 2 te Universitetit te Durresit te Fakultetit te Biznesit ,emri im eshte P. L. dhe per shume kohe kam menduar se si te rinjte shqiptare mund te mblidhen per te dhene mendime rreth ceshtjeve te ndryshme qe prekin fusha te ndryshme te vendit tone, si arsimi ulet,i mesem, i larte , tregu i punes qe na pret, kriminalistika rrugore, korrupsioni , reforma te ndryshme te domosdoshme per tu bere!


Mos mendoni aspak se keto jane tema qe sna perkasin neve por thjesht atyre personave te vendosur ne krye te shtetit. Ne jemi te pranishem ne ate cka po ndodh aktualisht me te tille persona ku secili shikon interesin e tij,po interesi jone ku mbetet???
Ky pra eshte qellimi jone , per te ardhmen tone duhet te vendosim ne jo te tjeret ! Une jam shume e sigurt se nese ne behemi te gjithe bashke ne projekte te ndyshme per te rregulluar te ardhmen tone mund ta arrijme,por kjo duke e pare njeri -tjetrin si shkun/shoqen tone ,si mikun tone me te dashur dhe jo duke synuar perfitimin tone personal.
Per aq kohe qe qellimi do te jete perfitimi personal ,nuk duhet shume per tu barazuar me ata ''burra'' shtetii qe po na drejtojne!
Duhet te veprojme ,dhe duhet ta bejme tani!!!

Si me lindi kjo ide ???

Gjithmone kam pasur ide te tilla si kjo ,TE MEDHA ,por gjithmone me kapte pesimizmi se nuk mund te arrij ti bej,me sakte me trembte madhesia e tyre. Por me kalimin e kohes kam kuptuar se per te bere gjera te medha mjafton ti besh te mundura ne mendjen tende dhe te kesh deshiren e zgjarrte per ti arritur ne fund dhe asgje nuk te pengon!!!
Askush nga ato persona te famshem qe ne njohim qe kane bere ndyshime apo shpikje radikale per shoqerine nuk e kan bere sa hap e mbyll syte ,eshte dashur kohe,vullnet dhe per me teper edhe mbeshtetje nga personat perreth!

Si do te funksionoje kjo ''gje''???

Kjo faqe do te sherbeje si pikenisje ku ju dhe une bashke me ju do te zgjedhim nje teme si me problematiken ne shoqeri per momentin dhe se bashku do te nxjerrim pikat ku kjo ceshtje calon ,se bashku do te japim mendime ne zgjidhjen me te mire te ketij problemi . . .dhe me pas do te vije VENIA NE PUNE E ZGJIDHJES SE PROBLEMIT.
Kjo eshte dhe pjesa me e ''veshtire'' ne nje fare menyre pasi duhet te behemi te gjithe bashke per ta vene ne pune!!!
Disa studente te universitetit te Durresit jane vete ofruar per te ndihmuar ne kete nisme (qe patjeter ka lidhje me te ardhmen e tyre sapo te mbarojne universitetin) ,por edhe ju mund te jeni aktive ne kete nisme te perbashket!!!

Ajo cka ne duam te krijojme i ngjason me teper nje OJF (organizate jofitimprurese) ku cdo gje qe do bejme shkon per plotesmin e qellimit tone dhe jo ne perfitimin tone personal ne menyre te drejteperdrejte.

Cfare do bejme ne realisht???

Deri tani  gjithcka eshte akoma ne perpunim , idete, grupi,vendtakimi,menyra e venies ne veprim te tematikave te ndryshme ,menyra se si do te prezantohemi tek njerezit  etj. por gjithesesi ajo cka ka rendesi eshte mbeshtetja juaj ne cdo hap qe hedhim . Se shpejti do ju prezantojme dhe ju ne menyre te organizuar me ate cka realisht do te bejme.

Na komentoni me poshte per te na dhene mendimin tuaj rreth kesaj nisme dhe sa te gatshem jeni ju per tu bere pjese e saj.Ju lutem mos ngurroni te na shkruani!